12 Temmuz 2024, Cuma Yeni Başlık Ekle Günün Başlığı: en zevkli gün Rastgele Başlık Oku
 Beni hatırla
[ Üye Ol | Şifremi Unuttum! ]

Not: BeyazBulut üyesiysen tekrar üye olmana gerek yok. Aynı kullanıcı adıyla giriş yapabilirsin.
harfini
ğ (21)
sonpeygambercocuk.info (1)
ödev (13)
okul (34)
şelale (2)
risk (2)
çarpım tablosu (7)
kedicikler (1)
adana (12)
düt düt (2)
BeyazBulut'ta Ayrılık Rüzgârları
Gökyüzünde 23. BeyazBulut!
BeyazBulut: İftara da Bayrama da Yeter!
BeyazBulut'tan Bahar Kokulu Dergi!
BeyazBulut'ta İyilik Mevsimi!
BeyazBulut 19. Kez Okurunu Selamlıyor!
BeyazBulut'tan Bayramlık Dergi!
Yaz Sıcaklarına BeyazBulut Serinliği!
Bir Teravih Namazı
Yaza BeyazBulut'la Merhaba!
Beyaz Sözlük'e katılmak için:

<- Yan Taraftan Üye Girişi Yap | Üye Ol

kedi

Ben de kedileri çok severim. Çünkü onların yumuşacık tüyleri vardır. Yumuşak tüyleri onları soğuktan korumak içindir. En sevdiği yiyecek faredir. Kedilerle köpekler hayatta anlaşamazlar.

mutsuz (28.09.2008 - 15:03)


Hayvanlardan biri de kedidir. Dört ayakları vardır ve çok sevimli hayvanlardır. Kendine zarar geleceği zaman tırmalarlar. :)

meros (28.09.2008 - 11:18)


Dört ayaklı, kimine göre sevimsiz, kimine göre sevimlidirler. Pala pala bıyıkları vardır. Düştüklerinde hep dört ayakları üzerine düşerler. Sahabelerden bir tanesi var ki ismini Peygamber Efendimiz "kedilerin babası" anlamına gelen "Ebu Hureyre" olarak koymuş. Çünkü namaz kılmaya gideceğinde bir bakmış ki elbisesinde bir kedi uyuyor. Kedi uyanmasın, kediyi rahatsız etmeyeyim diye elbisesini kedinin yattığı yerden kesiyor.

bitirimkankiler (22.09.2008 - 21:30)


Kediyi pek sevmem ama anlatayım. Kedilerin tatlıdır bazıları. Bazıları ise pek tatlı değildir ve kediler sıcaktır. Tırmaladıklarında kötü tırmalarlar.

kakuli (22.09.2008 - 01:52)


En sevdiğim hayvandır. Ama sokakta yaşayanları tırmalayabilir.

icegul (14.05.2008 - 08:27)


Bir hayvandır ve de miyavlar.

tugba931 (29.02.2008 - 18:00)


Miyaaaavv diye ses çıkarabilen, benim de çok korktuğum bir hayvan türüdür.

zoolke (02.02.2008 - 16:19)


Kediler 100 değişik ses, köpekler ise 10 ses çıkartabilirlermiş.

prensesdilara (01.02.2008 - 17:21)


Evlerimizin neşesi,
Yumaklarımızın çilesi, :)
Ailemizin en sevimli ferdi,
Seven ve sevdiren
Yumuşacık arkadaşımızdır kedi...

hutti (31.01.2008 - 19:01)


İnsanlardan sevgi isteyip bu dünyada da onların yeri olduklarını benimsetmek ve insanlar kedileri sahiplenmeyince kediler de kendileri için bir farenin canını alıyorlar. Farelerin acımasız olmasında bizim de payımız vardır. Çünkü onların kuyruklarını keserek kuyruklarına bi'şeyler bağlayarak kedileri bu dünyaya acımasız olarak veriyoruz. Kediler süt içmeyi çok severler. İnsanları fazla sevmezler.

crazyniceg (31.01.2008 - 16:38)


Kedi en nankör hayvandır. Sahibi ölürse onu yer. Evi pisletir. Ama çok tatlıdır. Süt içer, et yer, tabi kurubaklagil, çorba gibi şeyler de yer. Bıyıkları vardır, tüyleri vardır, cinsleri vardır, türleri de vardır. Yavrularına ilk 1 ay insanı yaklaştırmaz. İnsan yaklaşırsa, yavrusunu boğar ve insana zarar verir.

kurdale (31.01.2008 - 15:27)


İster kabarık, ister az tüylü, ister mavi, ister ela gözlü ne fark eder kedi yine kedidir. Yine sevimli, ufak bir canlıdır, yine insanı mutlu eden bir varlıktır. Kediler süt ile beslenir. Farelere kadınlar gibi düşmanlardır. Köpekler de kedilere... Kaplanları kedilerle karıştırabilirsin. Onları birbirinden ayırmanın tek yolunu söylüyorum şimdi sizlere: kaplan, vahşi ve kedilerden daha büyük; kediler ise daha uslu, daha evcil ve daha küçüktür...

isil (30.01.2008 - 00:06)


Şimdi kediler çok güzel hayvanlardır. Yani şöyle ifade edeyim: kediler aslında çok kanaatkarlardır. Çünkü kaplanlar da kedi ailesindendir ama ben şimdiye kadar "kaplan olmak istiyoruuuum" diye bağıran bir kedi görmedim. Bu yüzden kediler çok iyi hayvanlardır. Çoğu zaman "miyavv" veya "mivvv" diye bir ses çıkarırlar(bilmeyenler öğrensin yani).
Neticede kediler için şunu söyleyebilirim: İyi ve cici hayvanlardır.

cicicocuk (29.01.2008 - 19:20)


KEDİ

Kuyruğu vardır,
bazen uzun, bazen kısadır
Hiç şüphe yok,
en tatlı hayvanlardandır

sen onu seven,
onu sahip edinen
sev onu, koru onu
her zaman besle onu

İREM KAPLAN

cirem (29.01.2008 - 13:11)


"Bir hayvan türü söyleyin.", denilince akla gelen ilk hayvanlardandır. Neden mi? Çünkü günümüzde o kadar yaygındır ki, neredeyse herkes evinde kedi besler. Çünkü kedi, insanlara arkadaşlık eder. Evde canı sıkılan birisi evine kedi veya köpek alır. Dediğim gibi kedi veya köpek alır... Kediler tatlıdır.

berfin75 (28.01.2008 - 19:15)


Bıyıkları olan bu tatlı hayvanları kim sevmez? Çok şirin olan bu hayvanların en şirin özellikleri; davranışları ve pespembe olan burunlarıdır. Patilerini de unutmayalım. O kadar yumuşaktır ki, dokununca yastık hissi verir. Oysa bu yastık değil patidir... Benim için yavru kediler yetişkin kedilere göre daha tatlıdır. Çünkü onların vücut yapıları daha küçüktür. Bu da onları daha tatlı yapar. Yakında benim iki tane yavru kedim olacak. Sabırsızlıkla bekliyorum, çünkü kedileri çok seviyorum.

berfin75 (28.01.2008 - 19:01)


Kediler insanların en iyi dostlarından biridir. Benim bir kedim var. Adı: Yumak. Çok da obur ama ben ona genellikle "Garfıeld" diyorum. İnsana neşe getiren en güzel hayvanlardan biri. Birazcık yaramazlar ama olsun. Onlara dik durmalıyız. Bakabileceğinize güveniyorsanız hemen bir kedi alın. Bana göre insanın kedisi olmadığı zaman hayat ona tatsız ve mutsuz gelir. Lütfen kedilerimize sahip çıkalım ve onları koruyalım, çünkü onlar benim için dünyadaki en güzel hayvan.

orallar_@hot.com (28.01.2008 - 10:43)


Kimi ev kedisi,
Kimi sokak bekçisi.
Ne de olsa hepsi aynı;
Hepsi de sevimli...
* * *
Şirin bıyıkları,
Minicik kuyruğu var.
O piticik patileri;
Kedi bunlarla sevimli...
* * *
Sadece kedilere değil;
Her hayvana merhamet edelim.
Elimizden geldiği kadar,
Hepsine şefkat gösterelim...
* * *
Kedi kedi dedim.
Başınızın etini yedim.
Onu ne kadar çok sevsem de;
Hiç kedi beslemedim... :(

sugarpink (27.01.2008 - 18:17)


Kedilerin Yaşam Mücadelesi

Kimisine göre çok sevimli, kimisine göre sevimsiz, hatta nalet bile denen hayvan. Bense pek sevmiyorum ama herkesin kendi görüşü tabii. Görünce huylanıyorum da.

Bazen alçak evlerin çatılarında, bazen yıkıntıların arasında, bazen çöplerde balık ararken sahipsizlerdir... Bazen sıcacık ellerin arasında, bazen sobanın yanında miskince uyuklarken sahipleri vardır.

Bazen uçurumun kenarındadırlar. Tam donmak üzereyken, yoldan geçen adam ona bakar, şefkat gösterir, kucağına alır, ona bakar. Bazen ise uçurumun kenarından düşer ya sokaktayken onları sağlığı için de olsa başıboş kedileri toplar ve özgürlüklerini elinden alırlar, ya da en acısı sokakta iyi niyetli birisi ona yardım etmez ve donmaktan ölür. İşte bir kediden yaşam savaşı...

gizmocan (27.01.2008 - 17:37)


Kedi birçok türü olan evcil bir hayvandır.

beyza.k. (27.01.2008 - 11:48)


Evcil hayvan.

leydi01 (26.01.2008 - 12:36)


Kedi en tatlı hayvandır benim için. Hep kedim olmasını isterdim ama tüylü hayvanlara alerjim var. En akıllı hayvandır köpeklerden sonra. Kediler insanlarla oyun oynamayı cok sever. Kuş yerler, süt içerler.

mervis (25.01.2008 - 22:39)


Sevimli, şımarık, tüylü yumurcaklar... Pembe burun, pembe patikli, insanlar kadar nankör olmayan oyun arkadaşları... Kızdıkları zaman miyavlamalarıyla kulakları tırmalayan, kimi zaman da o masum pembe patiklerden çıkan tırnaklarıyla şımarıkça tırmalayan ama gıdısından okşadıkça mır mır mırlayan tatlı arkadaş kediler. :))) Hiç büyümeyen çocuklar gibiler. :)))

okuyan (25.01.2008 - 15:11)


Benim bir kedim olsa
sarışın tüyleri olsa
oynasa zıplasa
bana eğlence olsa

onunla iplik oynasak
iplikleri karıştırsa bende onu karıştırsam
onu dışarıya çıkarsam
en sevdiğim yerlerde dolaştırsam
eğitsem büyütsem
ona yemek versem

süt mü içirsem mama mı versem?
en iyisi süt vermek
oda içse
baksam
sabahtan akşama kadar baksam
keyif alsam
ona hergün yaptıklarımı anlatsam
o da bana anlatsa
canım hiç sıkılmasa

kedim deyip tüylerini okşasam
arada birde tüylerini dökse
ama ben temizlerim
annem kızmasa ondan hiç ayrılmasam

mercanyasin (22.01.2008 - 17:34)


Kedi nedir bilir misin? O; candan daha tatlı, ay çiçeğim, ayva reçelim, etipufum, üstü karamellim... O kediler çok şirin. Şayet benim bir kedim olsaydı, adını beyaz sözlük koyardım. Bembeyaz tüyleri olsaydı da aynı ismi koyardım, olmasa da. Kedimle birlikte hep bu siteye bakardık. Ne güzel ama, hayal kurmak bedava... Ben bu yarışmayı kazanırsam bana ailemin hediyesi bir kedi alınacak. Size kazanırsam resmini gönderirim. :D İyi günler...

tugba931 (21.01.2008 - 19:28)


Ayy çok tatlı olurlar. Bir arkadaşım besliyor. Çok güzel. Hep oyun oynamak isteyen bir hayvan.

diana (19.01.2008 - 17:31)


Kedilere nankör derler. Hani olur ya bir sokak kedisini beslersin beslersin, sonra seviyim dersin seni cırmaklar. Bence kediler nankör değil, sadece insanlarla büyümeyince insanlara alışamazlar. Ben onları çok severim. Onların da şevkate ihtiyacı var. Neden sokaklarda geziniyorlar. Ben gördüğüm kedilere yardım etmeye çalışıyorum ama elimden ne gelir...

10sultan (19.01.2008 - 11:19)


Kediler sevimlidir. Hele hele yumuşak tüyleri. Ben çok severim kedileri. Ona sütler içiririm. Onu okşar, onu sever, onunla ip yumaklar oynardım. Ona et yediririm, onunla gezerdim.

sevdemercan (18.01.2008 - 19:22)


Benim bir kedim olsaydı. Onunla parka gidebilseydim. Ona çiçek toplasaydım. Ona koklatsaydım. Kedimi kucağıma alsaydım. Onu okşasaydım.

Keşke benim bir kedim olsa; birlikte oyun oynasam. Onu büyütüp beslesem. Onunla gezip dolaşsam. Keşke o da konuşsa. Ben onu çok severim.

Benim bir kedim olsaydı. Onunla parka gitseydim. Ona çiçek toplasaydım, koklatsaydım, onu okşasaydım. Canım gibi severdim. Ona hikaye okusaydım, şarkı söylerdim, ona bebeklik fotoğraflarımı gösterseydim. Onu salıncağa bindirseydim. Onu gezdirseydim. Ona hayvanları gösterseydim.

Benim bir kedim olsaydı. Ona çiçek toplasaydım, koklatsaydım. Onu okşasaydım, onu salıncağa bindirseydim. Ona bebekten fotoğraflarımı gösterseydim. Ona hayvanları gösterseydim. Onu gezdirseydim. Kedileri çok seviyorum.

Munise Rana Mercan, 7 yaşındayım, 1/A.

mercanrana (18.01.2008 - 19:04)


Kedi sevimlidir, yumaşaktır, oyun oynamayı çok sever, özellikle yumakları. Yaramazdır, söz dinlemez, özgürlüğüne düşkündür ama sevilmek ister. Yıkanmayı da hiç sevmez ama en temiz hayvandır.

neber (17.01.2008 - 17:29)


Miyavgiller familyasından, çok sevimli, bir o kadar da ürkütücü olabilen, özellikle sokaktaki çöp bidonlarından aniden fırlayıp insanın aklını başından alan, sinirlendiği an hiç affetmeden pençelerini gösterip bizler tarafından nankör ünvanını alan, hep dört ayak üstüne düşerek 9 canlı olduğunu ispatlayan, köpek ve farelerle devrim niteliğindeki dostluğu ile biz insanlara bile örnek olan 4 ayaklı pisiciklerdir. :)

helios (16.01.2008 - 01:22)


KEDİ İLE İLGİLİ ÇOCUK KİTAPLARI:

Kedi - Ayla Çınaroğlu - Mavibulut Yayınları

Anneannemin Konuk Kedisi - Muzaffer İzgü - Bilgi Yayınevi

Aslan Pençeli Kedi - Hasan Sarıyüce - Kültür Kitap Yayınları

Sevginin Mırnavcası - Nur İçözü - Altın Kitaplar

Babamın Gözleri Kedi Gözleri - Sevim Ak - Can Yayınevi

Bir Kedinin Günlüğü - Gülsüm Cengiz - Say Yayınları

Çizmeli Kedi - Gisela Fischer - Doğan Egmont Yayıncılık

Dick ile Kedisi - Ayten Gürer - Bu Yayınevi

Hırsız Kedi - Ayten Gürer - Bu Yayınevi

Kara Kedi Güzel Kedi - Hakkı Giderer - Kök Yayınevi

Katil Kedinin Günlüğü - Anne Finne (Çev: Selahattin Özpalabıyıklar) - YKY

Kedi ile Yaşlı Fare - Ayten Gürer - Bu Yayınevi

Kedi Kamburu - Yıldırım Doğan - Bu Yayınevi

Kedi Köpek Zıpırları - Yalvaç Ural - Aksoy Yayıncılık - Çocuk Kitapları

Kediler Yaz Okulu - Nuran Turan - Esin Yayınevi

Yağmur Yağdıran Kedi - Marcel Ayme - Can Yayınları - Çocuk Dizisi

Konuşan Kedi - Muzaffer İzgü - Bilgi Yayınevi

Küçük Kırmızı Balık ve Açgözlü Kedi - Firuzan Gürbüz - Aksoy Yayıncılık - Çocuk Kitapları

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi - Luis Sepulveda - Can Yayınları - Çocuk Dizisi

Minik Kara Kedi - Gülsüm Yıldır - Esin Yayınevi

Minnoş Kedi - Niyazi Birinci - Nesil Yayınları

Okumaya Başladım Minik Kedim - Oya F. Gürsoy - Altın Kitaplar

Sarayın Süslü Kedisi - Feridun Oral, Aytül Akal - Uçanbalık Yayıncılık

Soylu Kediler - Remzi Kitapevi

pia (13.01.2008 - 16:27)


Çizgi filmlerdeki meşhur kedilerimizi unutmayalım: Çizgi film dünyasından sinemaya atlayan dünyanın en şişman ve tembel kedisi Garfield, Tweety'nin peşini hala bırakmayan Sylvester, Jerry'nin baş belası Tom, Gargamel'in kedisi Azman meşhur çizgi kedilerdendir.

sertsessiz (13.01.2008 - 16:22)


Serçe ve Kedi I

Toprağın altından bağlanıyor
Artık telefon telleri
Ve bir telaş
Yüreğini sarıyor serçelerin
Gördükçe kedileri

Sunay Akın

sertsessiz (13.01.2008 - 16:05)


Bir de siyah kediler vardır bazı kişilerin uğursuz saydığı. Bu düşüncenin temeli Ortaçağ Avrupası'na dayanmaktadır ve batıl yani uydurma bir inanıştır. Siyah kedilerin diğer kedilerden tek farkı siyah olmalarıdır. Üstelik bana göre daha asil görünürler.

sertsessiz (13.01.2008 - 16:02)


Bütün hayvanlara iyilik etmeli, eziyet etmekten sakınmalıdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

"Bir kadın, bir kediyi kapalı bir yere hapsetti. Kediye yiyecek, içecek vermedi. Dışarıda bir şey bulup yemesi için serbest de bırakmadı. Kedi öldü ve kadın da bu yüzden Cehenneme müstahak oldu." (Buhari)

Ebu Bekir Vasiti hazretleri anlatır:

"Bir gün giderken başımın üzerinde bir kuş uçmaya başladı. Dalgınlıkla kuşu yakaladım. O elimde iken, başka bir kuş daha uçuyordu. Elimdeki kuşun annesi sanarak kuşu elimden bıraktığım anda, kuş öldü. Buna çok üzüldüm. O günden sonra bende bir sıkıntı başladı ve bir sene geçmedi. Bir gece Peygamber efendimizi rüyamda gördüm. Bir senedir, o kadar çok sıkıntının tesirinde kaldığımı, çok zayıflayıp ayakta namaz kılamaz hâle geldiğimi arz ettim. O zaman; "Bunun sebebi, o kuşun, senden şikayetçi olmasıdır" buyurdu. Evimizdeki kedi yavrulamıştı. Ben bu sıkıntı içinde düşünürken, bir yılanın kedi yavrularından birisini yakalamaya çalıştığını gördüm. Bastonumu yılana vurunca, kaçtı. Kedinin annesi gelip yavrusunu alıp gitti. Ondan sonra iyileştim; namazlarımı ayakta kılmaya başladım. O gece rüyamda yine Peygamber efendimizi gördüm. "İyi olmanın sebebi, bir kedinin senin için teşekkür etmesidir" buyurdu.

emineburak (13.01.2008 - 03:50)


Sobanın dibinden ayrılmayan, uykuyu seven, insanların paçalarına sürtünen, sevildikleri zaman mırıl mırıl ses çıkaran sevimli hayvancıklardır. Taze balığı ve yumakla oynamayı çok severler. Şimdiki kediler fare kovalamayı sevmezler.

egenese (12.01.2008 - 01:24)


Nankör ve vefasız olarak tanınsa da (ki değil!) o, dostlarınız arasında yine de bir dostunuz, hem de dilsiz olduğu için zararsız, düşünemediği için de tehlikesiz bir dostunuzdur! Tavuklar kadar yararlı, köpekler kadar vefalı olmasalar da, yumuşacık tüyleri, sevimli yüzleri, yumuk yapıları ve türlü oyunlarıyla evlerimize sokulan kediler, yuvalarımızın en doyulmaz eğlencesi, süsü, zevkidirler.

crazy001 (11.01.2008 - 19:21)


İnsanın en iyi dostudur.

cemkaya (10.01.2008 - 18:50)


Ev ve sokak kedisi olmak üzere ikiye ayrılırlar. Ev kedileri; temiz, tatlı, yumağıyla oynayan kedilerdir. Sokak kedileri de biraz üstü pis, oynucak bir şeyi kaldırımları tırmalayarak bulan hayvanlardır.

Dam kedileri damda beslenir. O yüzden tüm evdeki hamam böcekleri veya karıncaları yerler. Napalım onların kısmetide buymuş.

Bazı kediler, eskiden ev kedisi olup da sokağa atılırlar, bazı kediler sokak kedisi olup da eve girerler. Yani tam tersi olurlar. Kedilerin kaderine karışmayalım en iyisi.

Bazı kediler, bazı kedi sever ablalar tarafından beslenirler. Bazı kediler çöp karıştırarak beslenirler. Bazı kediler de çocukların artıklarından beslenirler. Dikkat edin kedi kuyruğuna basmayın. Kediler kuyruğuna basıldığı zaman vıyak vıyak bağırıp sizi cırmalayabilirler.

Kediler insanlardan tek bir kaçma yolu öğrenmişlerdir; o da koşarak kaçmak.

Çocuklar kedileri çok sever. Kedilere mama verince size alışırlar ve sizin yanınıza gelirler ama sokakta kedi beslemek iyi bir şey değildir. Onlar kendi yiyeceklerini bulurlar. Onlar kendileri eğlenebilirler.

Küçük, yeni doğan kedileri anneleri bırakırsa, lütfen onlara bir tas süt verin. Yoksa sürekli annesini arayıp ağlayabilirler. Biraz, yani iki ay sonra, kediler kedi gibi yaşar. Biz de insan gibi yaşayalım. Güle güle.

prensesdilara (09.01.2008 - 20:07)


bir kedim olsa
apak bir yumak
pembe olsa da olurdu
ya da kapkara
keşke evde bir fare olsaydı
annem fareden korksaydı
bana bir kedi alsaydı
pisi pisi pisi pisi pisi pisi pisi pisi pisi

dj (09.01.2008 - 12:02)


Bu kedilerin bir de babası vardır. Kendisine peygamberimiz bu adı takmıştır. Çünkü kedileri çok sever, onları beslermiş. Kediler de onu severmiş. Yani kedilerin babası "Ebu Hureyre" ismi ona çok yakışmış ve hep bu adı kullanmış. Şimdi kediler sahipsiz. Nerdesin kediler babası?

parantez (07.01.2008 - 14:16)


Bir aslan miyav dedi
Minik fare kükredi
Fareden korktu kedi
Kedi pırrr uçuverdi
Yalan mı tuhaf mı
Yoksa inanmadın mı?

Not: Ciğeri gri kedi yemiş bence. Sarı kedi de "afiyet olsun" demiş. Kara kediyle beyaz kedi de avucunu, pardon patilerini yalamış mış mış da mış.

kahramanarmut (07.01.2008 - 14:08)


Kara kedi, ak kedi. Bu ciğeri kim yedi? Ya kim "afiyet olsun" dedi. Cevap versene hadi.

miniksincap (07.01.2008 - 13:03)


Kedigiller ailesinde yer alırlar. Pençelerini içeri doğru çekebilirler. Eskiden Mısır'da kediler öldüklerinde cenaze töreni düzenliyorlarmış. Ve onların birer tanrı olduğuna inanıyorlarmış.

Ondan öncede kedilerin cadılarla işbirliği yapan kötü ruhlu yaratıklar olduğu söyleniyormuş. Başka bir batıl inançta da kedilerin belli bir yaştan sonra başka bir canlıya dönüşeceğine inanılırdı.

Aslında kediler; çok tatlı bir o kadar da güzel hayvanlardır.

Kediler genellikle gün içinde uyurlar,akşam olunca oyun oynarlar.
Kedilerin gözleri karanlıkta görebilecek şakilde yaratıldığı için karanlık olunca görmede sorun yaşamazlar.

Kedi, aslında ev hayvanı olarak bilinir ama vahşi kediler de vardır. örneğin: Aslan, kaplan, çita, jaguar, pars vb.

Kedilerin önüne ne koyarsanız yerler. İster yumurta koyun, ister kuru fasulye
ne olursa olsun yerler.

Gün içinde yaptıkları üç şey vardır:
-Oyun oynamak
-Yemek yemek
-Uyumak
Bu üç şey dışında fazla bir şey yapmazlar. Çok fazla sevgi isterler. Ve onlara sevgi göstermediğinizde çok fazla miyavlarlar. Çok kalın tüyleri vardır. Ve kışın hiç ama hiç üşümezler.

bloom_stella (05.01.2008 - 16:22)


Bir tip evcil hayvan. Yumuşak tüylerini okşamak bizim için bir zevk.

renkperisi (04.01.2008 - 18:37)


Resimdeki kedi çok tatlıymış.

nusya_ (04.01.2008 - 16:43)


- Boncuk gözlüm, kara bıyıklım, vahşi dişli etobur kedim. Yeme beni.

- Yemem zaten. Ben fareden başka bir lezzet bilmem.

kipat (03.01.2008 - 22:25)


Yumuşacık "pamuk" gibi... Benim kedimin adı Sarman. Oynar annemin ipiyle saatlerce. Sonra annem kızar Sarman'a. Kovalar dışarıya. Dışarıda dolaşıp dolaşıp geri gelir. Sokulur sırnaşır insanlara. Ne tatlıdır kediler. :)

emiralp (03.01.2008 - 17:28)


Yahu bu kedi çok şirin bir yaratık. En çok da bıyıkları sevimli kılıyor onu. Aslında kedigiller ailesinin hepsi sevimli. Ama ben neye kızıyorum biliyor musunuz? Birbirlerini kovalamalarına. Bir zıplayışta nasıl da duvara çıkıyorlar öyle.

gergedan (03.01.2008 - 12:55)


Kediler

Kediler kimimiz için bir avuç tüy yumağı olsa da kimimiz için çok sevimli evcil hayvanlardır. Bazen yaramaz olsalar da bazende (hele iplerle oynadıklarında) çok tatlı ve sevimlidirler. En çok kuş ve fare yemeyi severler. Fareleri yemeleri iyi güzel de kuşların canlarını nasıl yaktıklarını merak ediyorum.

kurtt (03.01.2008 - 07:54)


Kedilerden açıkçası pek hoşlanmam. Nedeni ne zaman onu sevmeye yanına gitsem benden kaçar. Sanki o zaman canavar gibi hissederim kendimi.

Ama onlara biraz da üzülürüm. Nedeni kedilere eziyet etmek. Zavallılar kuyruklarına bazen teneke kutu takarlar. Buna da çok komikmiş gibi gülerler. Gelen geçen kediye bakar "şu kediyi kurtarayım" demez. Ben ilk defa bir kediye sevgiyle dokundum. O kediye teneke takanları da aslaaa affetmedim!!!

kurtt (03.01.2008 - 07:43)


ne olabilir kedi?
miyav miyav mırıldayan
şirin mi şirin
tatlı mı tatlı
bir varlık

van kedisi
ev kedisi
ama en önemlisi
kedinin kendisi...

Esma Yıldız

cimcimesma (02.01.2008 - 13:16)


Kısaca söylenişi: Şirin bir yaratık.

xir (01.01.2008 - 22:21)


Yalnız yaşayanlar için çok ideal bir arkadaştır ama çok da sadık olmadığı söylenir köpekler gibi.

zeynep78 (01.01.2008 - 21:50)


Evcil, memeli, keskin, sivri tırnaklı pençeleri vardır, pisi pisi deyince gelir, pisst deyince kaçan bir familyadır.

ozlemce (01.01.2008 - 21:46)


KEDİ

annem yoğurt getirdi
kedi burnunu batırdı
o kediyi ne yapmalı
minareden atmalı
minarede bir kuş var
kanadında gümüş var
eniştemin cebinde
türlü türlü yemiş var

prensesdilara (14.10.2007 - 15:17)


En tatlı, en şeker ve de en korkak hayvanlardır. Ama benim en sevdiğim hayvan kedi çünkü çok tatlılar. Hele de yavru kediler, çok şirinler.

sirintavsan (23.08.2007 - 16:57)


Çok gururlu hayvanlardır. Ben evde 8 tane besliyorum. Elimden 20-25 kedi geçti.

catbeyza (11.05.2007 - 22:02)


Çok çok çok tatlı hayvanlardır. Papilerindeki pençeleri içeri sokabilirler. Doğurduklarında en az 2 yavru doğururlar. Tüylü hayvanlardır. Çok fazla miyavlarlar. Tüyleri sayesinde soğuk kış günlerinde hiç ama hiç üşümezler.

catbeyza (20.04.2007 - 21:35)


Sütü dökenleri bir köşede sessiz ve uslu uslu otururlar...

hicorotti (16.04.2007 - 01:37)


Köpek kediyi kovalar, kedi de fareyi kovalar. Sokak kedisi saldırır evcilleşmiş olan asla saldırmaz. Benim de kedim vardı. Hiç saldırmıyordu, başkentliydi, temizdi. Banyo yapıyordu.

kurabiyeadam (15.04.2007 - 19:13)


Miyav... miyav... diyerek acıkmak, yemek yemek. Çöpü yerler.

kurabiyeadam (05.04.2007 - 15:50)


Miyav diye ses çıkaran, suyu elini yüzünü yıkamakta kullanmayan varlık. Kedi Tom'un fareden korktuğu söyleniyor. Doğru mu?

guls (04.04.2007 - 23:16)


Miyavvvv, diyen bir sevimli hayvancık... "Mırıl da mırıl" diye uyurlar.

renga (31.03.2007 - 22:51)


Miyavca konuşur ama pistçeden anlar.

porkatal (03.02.2007 - 22:39)


Her zaman dört ayağı üzerine düşen, miyavlayan, fare yakalamayı çok sevdiği söylenen, evcil hayvanlardır. Van kedisinin gözünde lens olmadığı halde bir gözü mavi, bir gözü yeşildir.

seyirbulutu (30.01.2007 - 19:44)


Beyaz Sözlük, bir BeyazBulut.com projesidir.

E-posta: posta@beyazsozluk.com

Beyaz Sözlük Ekibi | © 2007-2024