25 Şubat 2024, Pazar Yeni Başlık Ekle Günün Başlığı: inci Rastgele Başlık Oku
 Beni hatırla
[ Üye Ol | Şifremi Unuttum! ]

Not: BeyazBulut üyesiysen tekrar üye olmana gerek yok. Aynı kullanıcı adıyla giriş yapabilirsin.
harfini
ğ (21)
sonpeygambercocuk.info (1)
ödev (13)
okul (34)
şelale (2)
risk (2)
çarpım tablosu (7)
kedicikler (1)
adana (12)
düt düt (2)
BeyazBulut'ta Ayrılık Rüzgârları
Gökyüzünde 23. BeyazBulut!
BeyazBulut: İftara da Bayrama da Yeter!
BeyazBulut'tan Bahar Kokulu Dergi!
BeyazBulut'ta İyilik Mevsimi!
BeyazBulut 19. Kez Okurunu Selamlıyor!
BeyazBulut'tan Bayramlık Dergi!
Yaz Sıcaklarına BeyazBulut Serinliği!
Bir Teravih Namazı
Yaza BeyazBulut'la Merhaba!
Beyaz Sözlük'e katılmak için:

<- Yan Taraftan Üye Girişi Yap | Üye Ol

karpuz

Mideye indirmesi en en en keyifli olan meyvecik. Anneler de sever bu meyveyi fakat elbiselerimizin batmaması için bize şapır şupur yedirtmezler. Yazın sembollerinden biri. Çekirdeklerini ağzımıza doluşturup çekirdek savaşı yapmak haarika oluyoo!!!

gulpembe-42 (26.08.2007 - 12:58)


karpuz karpuz karpuz
gel abiiii bunlar kesmece
kesiyor karpuzcu
kaaartt diye
kesmece diye
kesmen gerekmez ki
kapıya vurunca
tık tık diye
karpuz sana söyler
kırmızı mı pembe mi
karpuz karpuuuuuuuuuuz
kesmeceeeeeeeeee
karpuzcu amca lütfen kesmeeeeeeeeeeeee

atice (21.08.2007 - 12:15)


Yaz mevsiminin sembolüdür. Yaz geldi, karpuz geldi; yaz gitti, karpuz bitti. Ağaçta yetişmediğine dua ediyoruz, kafamıza düşerse diye. :)

atice (21.08.2007 - 12:04)


Yaz demek karpuz demek burada.

Ben de toplam faydası yüksek bir karpuz alacaktım. Zaten her yer karpuz sergisi ve hepsi kesmece. Yine de bağırıyorlar 'Kan bunlar kan, kesmece bunlar kesmece!'

Kan, kesmek, falan. Hâlbuki karpuzcular daha şiirsel bağırabilirler diye düşünüyorum.' ...

Neyse 'Kan çıkmazsa para yok' diyen karpuzcunun sergisine geldim. Bir karpuz seçmesini istedim. Karpuzcu ani bir hareketle irice bir karpuzu kucaklayıverdi. Elindeki bıçağı karpuzun göbeğine aniden saplayıverdi. Derin kırmızı bir üçgen dilim çıkarıp 'Bak Abi ciğer, bu ciğer!' 'Ben adamın ciğerini sökerim' der gibi bir hali vardı. Ürktüğümü belli etmemek için bana uzattığı o karpuzu almadım. Karpuzlar evdeki çizgili pijamama benziyordu. Gerçi pijamamın rengi mavi beyaz ama olsun. Karpuzun iyisinden de anlamam.

Yine de iri bir karpuz seçtim kendime. Anlar gibi elimin içiyle şöyle birkaç kez göbeğine vurdum. Karpuzdan çıkan ses hoşuma gidince onu aldım. 'Keseyim abi' dedi karpuzcu. 'Yok' dedim 'istemez ne çıkarsa bahtıma.' Karpuzu aldım koltuğumun altına iyice sıkıştırıp evin yolunu tuttum...

(Mustafa Ökkeş Evren'in "Karpuz" isimli öyküsünden alıntı.)

elifbusra (20.08.2007 - 21:28)


Toplam faydası en yüksek yaz meyvesi. İçini biz yeriz, kabuklarını inekler yer. Çekirdeklerini kurutur eğlencelik yaparız. Ha bir de karpuz kabuğundan gemiler yapılır.

elifbusra (20.08.2007 - 21:19)


Güneş en kızgın ışınlarını gönderdiğinde insanın korkmaktan kuruyarak konuşamayacak hale gelen dudaklarını bir nebze olsun ıslatacak bir şeyler arayanların meyvesidir karpuz... Akşamları televizyonun karşısına oturup yanlızlıktan sıkıldığınızda yardımınıza koşandır karpuz... Kimi zaman annelerin çocuklarını "sen yeme, altına kaçırırsın" diyerek mahrum bıraktığı şeydir karpuz... Kimi zaman karpuz bir meyve değil meyveden çok şeydir. Kutuplardaki için garip, yıldızlardaki için uzak, erişenlere ise hayat... Ama en önemlisi de çocukluk anılarımızın her mısrasını, her satırını dolduran meyve...

Size bir sır vereyim mi? Hişşşt sessiz olun, duymasın hiç kimseler... Kıskanırlar, karpuzumu alırlar elimden. Ağlarım sonra uzun uzadıya...

Zaman zaman duyuyorum
Karpuzum konuşuyor
O KIRMIZI KALBİNDE
Kimbilir neler yatıyor
Söylemiyor kimselere
Hep içine atıyor

Üzülme sen, üzülme, ağlama karpuzum
Seni üzeni bulur, uzaya uçururum

zeynepp (17.08.2007 - 14:13)


Siyah çizgili takım elbiseli ciddi adam... Öyle görünüverir gözümüze manav tezgahından. Bir sürü arkadaşıyla bekler sahibini hiç kaygı duymadan. Çünkü emindir sıcacık bir aileye az sonra konuk olacağından... Öyle olur nitekim. Bizim ciddi karpuz girdiği zaman evin kapısından, neşeli çocuklar karşılar onu. Ya da o öyle zanneder. Bu güzel karşılama ısıtıverir kırmızı kalbini. Sen misin ısınan? Doğru buzdolabına girer ardından. Dur dur önce o gergin cildine koca bir bıçak darbesi... Şimdi tamam oldu... Aslında kaç kez hasta olmuştur sırf bu nedenle ama değil mi ki karpuz soğuk yenir, ona da katlanır bizim ağır abi. Dilim dilim dilinir, koca kayık tabağa yerleştirilir. TV karşısında, balkonda ya da sıcak sohbetler arasında en iyi meyvedir karpuz. Ama anlam veremez neden son diliminin tabakta kaldığına... Zaten ondan geri kalan onlardır; bir sürü siyah çekirdek ve kıpkırmızı suyu... İşte o sudur karpuzun ruhu. Tabi anlamasını bilene... Karpuzun ruhunu ve iyisini anlamak dileğiyle...

beto (17.08.2007 - 13:42)


Yazın en çok tüketilen meyvelerden biridir. Karpuz sulu bir yiyecek olmakla birlikte, en çok sevilen meyvedir. Bunu kanıtlamak hiç zor değil. Çünkü yarışmanın resminde çocuğun karpuzu nasıl yediğini herkes görmüştür. Ben de karpuzu çok severim. Çok hoşuma gidiyor. Biz ailecek karpuzu çok severiz. Karpuz büyükleri Diyerbakır'da çok vardır. Karpuz bence su niyetine kullanılmaz. Çünkü karpuz için de su gerekli olur. Bu yüzden karpuzlar da pek sulu olmaz.

halitemir (17.08.2007 - 11:57)


Karpuz kestim yiyen yok. Halin nedir diyen yok.

ahmetsamil (15.08.2007 - 10:33)


Karpuz olmasa yaz mevsimi ölürdü.

renga (14.08.2007 - 15:13)


Karpuz deyince ilk aklımıza bir yiyecek, üstü yeşil olan bir meyve geliyor. Herkesin bir hikayesi olduğu gibi karpuzların da bir hikayesi vardır. Karpuzlar ilk başta çok küçük olurlar, yani göremiyeceğimiz kadar. Karpuzun en küçük hali bir nohut gibi olur. Karpuz aylar geçince daha büyük olur ve hep büyüme yolunda gider. Karpuz daha da büyür ve tam bir yenilcek hale. Zaten karpuzların en çok korktuğu mevsim yazdır. Çünkü o mevsimde karpuz çok tüketilir. Neyse lafı dolaştırmayalım. Karpuz artık bir yere de gidemeyeceğine göre orda yenmesini bekler. Çıkamaz çünkü ona bağlı olan sarkıntılar onu etkisiz hale getirirler. Karpuz, üstü yeşil, içi çekirdekli ve tatlıdır. Arada sırada tatlı olmayanları da çıkar. Diyarbakırda karpuzlar çok büyük olur. Küresel ısınma olduğu için tabi karpuzlara da su gerekiyor. Bu yüzden su da fazla olmadığı için karpuzlar kötü çıkabiliyor. Karpuz budur. Yuvarlak ve tatlıdır.

halitemir (13.08.2007 - 11:27)


Karpuz çok büyük bir meyvedir. Ağaçta yetişmez. Eğer ağaçta yetişirse ağaç çürür. Karpuzu kimse taşıyamaz çok ağırdır. Ama karpuz kadar şişko olanlar taşıyabilir. HA HA :)

kitap (11.08.2007 - 10:25)


Karpuz demek benim için susuzluğumuzu gidermek, ağzımızı daha bir tatlandırmak demektir. Karpuzu sadece sevdiğim için değil, bazen susadığım için de yiyiyorum. Susuzluğumu alıyor. Evet sizlere komik gelebilir belki ama bence öyle. Tatlıyla aram yoktur ama karpuz daha başka. Onu yiyince daha da yiyesim geliyor. Karpuz suludur, tatlıdır ve bende bu yüzden karpuzu seviyorum ve sizlere de tavsiye ediyorum. Yakında sularımız bitecek. İşte bu yüzden diyorum karpuza daha gereksinim duyacağız. Çünkü karpuz bir meyvedir. Meyveler sevilmez mi?

sirintavsan (09.08.2007 - 14:12)


En tombul meyvedir. İnsanların yaz mevsiminde tüketeceği önemli yiyeceklerden biridir. Karpuz suludur ve yazın sıcaklığından bunalan insanlar karpuz yiyerek susuzluklarını da giderirler. Ferahlamış da olurlar.

sirintavsan (08.08.2007 - 17:53)


Yaz mevsiminin en lezzetli meyvesidir. Parlayan yeşil kabuğuyla, çekirdeklerinin kıtır diye çıkardığı sesle, pembemsi yerlerinin tatlılığıyla, sululuğuyla hangi insan karpuzu sevmez ki? Harika tadı vardır karpuzun. Karpuzu çok severim. Tombul görünüşü ve tadıyla karpuz şahane bir meyvedir. Yazın insanların yiyebileceği en güzel, en tatlı, en sulu meyve karpuzdur bence... :)

sirintavsan (08.08.2007 - 17:42)


Karpuzu bende çok severim. Kaşıkla yemeyi deneyeceğim.

karpuz (06.08.2007 - 14:31)


Dışı yeşil yelek, süsleri benek benek. İçi kırmızı. Çekirdekleri var. Yazın doğar, kışın ölür.

yasmin_19 (04.08.2007 - 19:57)


Karpuz yata yata büyür. Ağaçta yetişmez yani. Düşünsenize ağaçta büyüdüğünü, dallara yazık. Karpuza da yazık, düşecem diye korkar. Karpuz picamalıdır. Gaffur'a benzer.
Nasılım diye sorarsa, harikasın derim ben ona. Harika bir meyveler güzelisin. Yerim seni karpuuuuuuuzz. Karpuzu kaşıkla yemeyi denediniz mi hiç? :)

toprakk (04.08.2007 - 14:49)


Karpuz fena halde insana benzer. Kimi zaman pijamasıyla sokağa fırlayan bir adamı, kimi zaman ise üstüne yeşil ve şık takım elbisesini çekip ciddi toplantılara koşan bir adamı hatırlatır. İyilikler ve güzelliklerle içini açar bazen. Kalbi kıpkırmızı ve diridir. Nefis bir tat yayar. Kimi zaman ise kalbi hamdır. Çekirdekleri sevilir de, sevilmez de... N'apalım, tercih meselesi. Dedik ya, insana benzer işte...

simya (03.08.2007 - 23:31)


Karpuz bir yaz meyvasıdır. Yeşil, siyah, kırmızı bir arada bu kadar güzel olabilir. Karpuzun kabuğunu büyükbaş hayvanlar (inek, öküz) çok severek yerler. Kırmızı olan içini insanlar yazın sıcağında serinlemek için tüketirler. Çekirdeğini de kurutup eğlence olsun diye yiyebilirsiniz; eskiden öyle yapıyorlarmış. Bence karpuz çok tatlı, çok güzel, çok faydalı, çok da ekonomik bir meyvadır. Karpuzu seviyorum, yanında beyaz peynir ile muhteşem...

hilalbayar (03.08.2007 - 12:59)


Ooo karpuzu çok severim hele bi de tadı, allahhh!

deli_dolu (03.08.2007 - 12:42)


Yazın tarlalarda yetişen müthiş meyve. Dolaba konulunca tadı nefis olan meyve. Vay bee... :)

prensesdilara (01.08.2007 - 21:30)


İçi kırmızı, dışı yeşil, siyah çekirdekleri olan bir yaz bir meyvesidir. Ben çok severim. Bilmecesi de var: Poltosu yeşil, gömleği kırmızı, düğmeleri siyah? (Karpuz)

babygirl (01.08.2007 - 21:12)


Arabadan atladı, pantolonu patladı. (Karpuz)

prensesdilara (18.07.2007 - 21:52)


Karpuzun bir hikayesi var:

Bir kadın varmış, çook fakirmiş. Bu kadının sokağında bir kadın doğum yapmış. Herkes kadına hediyeler veriyormuş, fakir kadının verecek hiçbir hediyesi yokmuş. Sonra aklına güzel bir fikir gelmiş ve bir tencere dolusu kar'ı kadına götürmeye karar vermiş. Yolda o kar bir meyveye dönüşmüş; ismi de karpuz olmuş.

kevcik (02.06.2007 - 11:09)


Köylerde yetişen, içi kıpkırmızı, en çok sulu meyve.

hilalgs (27.05.2007 - 21:43)


Yaz mevsiminde çıkan ve o mevsimde çok yenilen, dışı yeşil, içi kan kırmızısı... Bazen pembe yada beyaz da çıkıyor ama neyse, seçen kişiye bağlı. O yüzden ben alan kişiye bakarım karpuz yemeden önce...

hzehrao (20.05.2007 - 22:19)


Latince ismi Citrullus Vulgaris olan karpuz kabakgillerdendir. Anayurdu Afrika'nın tropikal bölgeleridir. Mısır'daki antik kalıntılardaki duvar resimlerinde karpuz resmedilmiştir. Daha sonra ticari gemilerle akdeniz ülkelerine yayılmıştır.

Bugün dünyada yaklaşık 500 çeşit karpuz yetişmektedir. Bunlar kabuğunun, çekirdeklerinin biçimine, rengine ve ağırlığına göre farklılık gösterir.

Karpuz mayıs ve eylül aylarında ancak özellikle temmuz ortasından ağustos sonuna kadar bol miktarda bulunur.

kahramanarmut (13.05.2007 - 14:44)


Güneşte soğuyabilen ilginç yaz meyvesi.

hicorotti (22.04.2007 - 16:02)


"Allah yapar yapısını, demir açar kapısını" bilmecesinin cevabı olan harika yaz meyvesi.

suu (16.04.2007 - 22:04)


Beyaz Sözlük, bir BeyazBulut.com projesidir.

E-posta: posta@beyazsozluk.com

Beyaz Sözlük Ekibi | © 2007-2024