22 Ekim 2017, Pazar Yeni Başlık Ekle Günün Başlığı: umut Rastgele Başlık Oku
 Beni hatırla
[ Üye Ol | Şifremi Unuttum! ]

Not: BeyazBulut üyesiysen tekrar üye olmana gerek yok. Aynı kullanıcı adıyla giriş yapabilirsin.
harfini
fenerbahçe (14)
yastık (8)
ğ (21)
adap (2)
antoine de saint-exupéry (1)
yayılmak (5)
doğum günü (8)
gerçek (10)
davul (13)
çay (24)
BeyazBulut'ta Ayrılık Rüzgârları
Gökyüzünde 23. BeyazBulut!
BeyazBulut: İftara da Bayrama da Yeter!
BeyazBulut'tan Bahar Kokulu Dergi!
BeyazBulut'ta İyilik Mevsimi!
BeyazBulut 19. Kez Okurunu Selamlıyor!
BeyazBulut'tan Bayramlık Dergi!
Yaz Sıcaklarına BeyazBulut Serinliği!
Bir Teravih Namazı
Yaza BeyazBulut'la Merhaba!
Beyaz Sözlük'e katılmak için:

<- Yan Taraftan Üye Girişi Yap | Üye Ol

yağmur

2009 yağmurun yılı oldu diyebiliriz. Bu yıl ülkemin her yöresine bol bol yağdı yağmur. Özellikle İstanbul. Barajlar doldu çok şükür.

yerlicik (02.06.2009 - 11:41)


Bu şiirde de olduğu gibi yağmur hakkında şiirler yazılmış. Yani anlayacağınız gibi yağmur çok güzel bir şey. Yağmur demek bolluk, bereket demek, bir parça rahmet demek. Nasrettin Hoca'nın da bu konudaki fıkrasını hepiniz bilirsiniz:

- Rahmetten kaçılır mı komşu?

- Peki o zaman sen neden kaçıyorsun?

- Rahmete basmak günah da ondan.

Yok öyle yağma işine gelince günah işine gelince sevap... Bu işin esprisi. Anlayan anladı, anlamayan yerinde yine saydı. Sayınca ne olur anlamazsın yağmurun sevincini. Yağmur ve kar öyle bir şeydir ki yağmurun bir su damlasını Allah-ü Teâlâ bir melekle yeryüzüne indiriyor. Öyle çok ki bu yağmur, yağmurun bir damlasını taşıyan meleğe kıyamet gününe kadar bir daha sıra gelmiyor.

Yağmur seni bekleyen bir taş da ben olsaydım.
Çölde seni özleyen bir kuş da ben olsaydım.
Dokunduğun küçük bir nakış da ben olsaydım.
Sana sırılsıklam bir bakış da ben olsaydım.
Uğrunda koparılan bir baş da ben olsaydım.
Bahira'dan süzülen bir yaş da ben olsaydım.
Okşadığın bir parça kumaş da ben olsaydım.

Senin için görülen bir düş de ben olsaydım.
Yeryüzünde seni bir görmüş de ben olsaydım.
Senin visalinle bir gülmüş de ben olsaydım.
Sana hicret eden bir Kureyş de ben olsaydım.
Damar damar seninle hep seninle dolsaydım.
Batılı yıkmak için kuşandığın kılıcın,
Kabzasında bir dirhem gümüş de ben olsaydım.

ansiklopedi (30.11.2008 - 18:47)


Bir gün yağmur bir çocuğun ağladığını görmüş. Kendini tutamayıp o da ağlamaya başlamış. O kadar ağlamış ki o gün dünyada çeşitli felaketler olmuş ve kendinden utanmış. Çünkü insanlara zarar vermiş.

ansiklopedi (30.11.2008 - 18:36)


Bulutun Gözyaşları

Bir gün bir bulut varmış. Yüreğinde binlerce yağmur damlası yaşarmış. Onları o kadar severmiş ki, onları dünyaya düşürmek istemezmiş. Ama bir gün bir çocuk görmüş, yere düşüp ağlayan ve o kadar üzülmüş ki kendini tutamayıp ağlamış. Yeryüzünde seller oluşmuş ve bir gün boyunca bu böyle devam etmiş. İstemeyerek de olsa sellerden binalar yıkıldığı için kendini affetmemiş. Ve bundan sonra ne kadar da üzülse bir daha dünyaya zarar verecek kadar ağlamamaya söz vermiş ve dediğini de yapmış.

turkcesozlugu (30.11.2008 - 18:29)


Bolluk, bereketlilik veren yağmuru o kadar çok seviyorum ki... Çünkü bolluk bereketlilik veriyor. O bize su veriyor. O yüzden ben onu çok seviyorum.

Tamam Yavrum, Meleğimiz Yok; Ama Yağmurumuz Var

sera etkisi deyin ne derseniz deyin
eskisi gibi yağmıyor işte yağmur.
özellikle büyük kriz zamanındaki
yağmurlar geliyor aklıma.
kuruş para yoktu ama bolbol
yağmur vardı.
öyle bir gece veya bir gün
değil,
7 gün ve 7 gece
YAĞARDI

(...)

Charles Bukowski

turkcesozlugu (30.11.2008 - 18:23)


Gökte bulunan su zerreciklerinin birleşip ağırlaşması sonucu düşmesi ile meydana gelen yağış türü. Rahmet yağmur yağarak barajları doldurur. Eğer siz yağmuru sevmiyorsanız bir daha duşünmelisiniz. Çünkü yağmur ağaçları, bitkileri, çiçekleri büyütür. Doğaya reklilik katar. İnsannların yaşamasını kolaylaştırır. Yani yağmur hayatımızda o kadar yarar sağlar ki bilinemezdir. Çünkü Yüce Allah'ımızın yarattığı her şey çok güzeldir.

Yağmur

yağ yağ yağmur
teknede hamur
ver Allah'ım ver
hayırlıca yağmur

tarlalarımızda bitkiler
yağmur suları ile büyüsün
doğaya renklilik katsın
yağ yağ yağmur

ansiklopedi (29.11.2008 - 12:01)


Yağmur yaz, kış, ilkbahar, sonbahar demeden yağan, bazen karla beraber yağan su damlaları. Gökyüzü rahmeti gökyüzünden yağar, bulutlardan iner usul usul. Her bir yağmur tanesini bir melek taşırmış ve de o taşıyan meleğe bir daha kıyamet gününe kadar sıra gelmezmiş.

cihat (29.11.2008 - 10:16)


Yağmur, suların buharlaşmasıyla gökyüzüne doğru yükselir ve bulutları oluşturur. Orada soğuk bir tabakayla karşılaşınca damlacıklarla yeryüzüne doğru iner ve yeryüzündeki bitkileri, ağaçları, çiçekleri büyütür. Öyle bir rahmettir ki insanların üzüntülerini mutluluğa çevirir. Yağmur ilkbahar ve sonbaharda yağar ama aralıklarla yaz ve kış mevsimlerinde de yağar.

ansiklopedi (29.11.2008 - 09:41)


1. Atmosferdeki su buğusunun yoğunlaşmasıyla oluşan ve yeryüzüne düşen yağışın sıvı durumda olanı.

2. Çokluk, bolluk.

eylems (20.11.2008 - 15:48)


Gökten yağan rahmet, nur, Allah'ın bize verdiği ödül. Dua ederiz yağsın diye. Ekinler açar, meyveler oluşur. Gökyüzünden melekler indirir her bir damlasını.

meltos (15.11.2008 - 13:37)


Üzüntülü anlarımızda yağan suların bir gün kötülükler bitecek anlamına gelmesi, sevinçli anlarımızda ise yağanların ilerde bu sevinçlerimizin daha çok olmasıdır. Yağmur insanların içini yansıtır. Yağmur yağdığında (her yağmur yağdığındaki gibi) yalnız kalmayı tercih ederim. Bana göre yağmur yalnızlıktır. Sevinç veya üzüntü değil. Yağmuru üzüntü, sevinç gibi algılamam. Benim yağmur anlayışım yalnızlıktır. Hayatımı şöyle bir gözümün önünden geçirdiğim film şerididir yağmur. İçimde yansıtılmayacak, sadece yalnızlığımı yorumlayacak üzüntü ve sevinçtir. Bence yağmur, sadece su damlacıkları değil, hayatın habersiz akıp giden dakikalarıdır...

ashley__ (10.11.2008 - 18:32)


Yağmur, en bereketli sudur. İnsanları bazen mutlu eder, bazen üzer. En büyük Allah vergisidir.

meltos (06.11.2008 - 14:39)


Bulutların gözyaşıdır yağmur ama annem "doğanın kanunu" diyor. Çok ihtiyacımız olduğunu biliyorum artık, yağmur yağınca ben de seviniyorum artık.

hutti (01.11.2008 - 13:10)


Suların buharlaşmasıyla bulutlar meydana gelir. Bulutlar yine yavaş yavaş suya dönüşür. Bu akan sularla yağmur oluşur. Yağmur gökyüzündeki bulutlardır aslında. Bulutlar sudur ve yeryüzündeki suların buharlaşmasıyla oluşur. Bir süre sonra tekrar suya dönüşüp yeryüzüne inerler ve bu böyle devam eder. Yağmur barajlara su doldurur. Eğer yağmur olmasaydı su da olmazdı, ki su olmasaydı yaşam da olmazdı. Eğer yağmuru sevmiyorum diyorsanız tekrar düşünün.

floora (31.10.2008 - 19:29)


Yağmur, denizlerin güneş ışığı ile buharlaşarak bulutlara doğru yol almasına, daha sonra da bu bulutların zamanla bu yağmur damlalarını kaldıramayıp dökmesine denir. :)

bloom_stella (29.10.2008 - 09:24)


Dışarıda gezerken burnunuzun ucuna şıp diye bir damla düşer. Sonra elinize, sonra başınıza, sonra kıyafetinize... Bulutlar kararır, şimşekler çakar. Sonra damlalar çoğalır. Herkes şemsiyesini açar. Şemsiyesi olmayanlar kapalı mekanlara sığınmaya çalışır. Bazıları ise hızlanır, hızlanır, gideceği yere doğru koşar. Ve bir anda meydan boşalır. İşte o zaman yağmurun yağdığını anlarsınız.

berfin75 (28.10.2008 - 19:37)


Yağmur bir yukardan inen bir su damlasıdır.Yağmur suyu hafif yağıyorsa altında gezmek güzeldir.Ama hafif yağmıyorsa yağmurun altında dolaşmak hasta yapabilir.Yağmur bitkileri sulayan çok güzel bir yağıştır.

mertbilgin (27.10.2008 - 07:13)


Yağmur, bir çeşit yağıştır. Diğer yağış türleri içinde kar, sulusepken, dolu ve çiğ vardır. Yağmur bulutlardan Dünya'nın yüzeyine ayrı su damlalarının düşmesi ile oluşur. Tüm yağmur damlaları yüzeye ulaşmaz, bazıları düşme esnasında kuru havadan geçerken buharlaşır. Sıcak ve kuru çöl bölgelerinde virga olarak adlandırılan bir olay vardır, bu olay hiçbir yağmur damlasının yüzeye ulaşmaması durumunda oluşur. Bilimadamlarının yağmurun oluşumu ve yağışı ile ilgili açıklamaları Bergeron Süreci olarak adlandırılır. Ayrıca yazın bazı günlerde bulut olduğu halde yağmur yağmamasının sebebi havanın yeterince soğuk olmamasıdır. Yapay yağmurlar ise havanın bulutlu olduğu günlerde bulutlara gümüş iyodür bulutu sıkılarak yağdırılır. Havada bulut olmazsa asla yapay yağmur yağdırılamaz.

mertbilgin (25.10.2008 - 09:46)


Yağmur:bulutların içindeki su damlacıklarının yer yüzüne inerken su damlacıklarının adı.
bitkiler için su.

zekikiz (18.10.2008 - 23:44)


Atmosferdeki su buğusunun yoğunlaşarak sıvı halde yere düşen damlacıkları. Genel tanım böyle fakat bir başka tanımı isim olarak da kullanılıyor. Kız ismi olarak. Yağmur daha farklı açıklanırsa bir rahmettir. Gökyüzünden bardaktan boşalırcasına, yağan bu rahmet, sıcak günlerde güzel bir duş almamızı, serinlememizi ardından gelen rüzgar ile sıcağı unutup paltolarımızı giymeye yarıyor doğrusu. Küçük su damlalarından oluşan bu rahmet bazı kişilerin işine gelmiyor. Şemsiyesiz yakalanıyorlar bilmem ne? Fakat daha iyi anlamanız için bir örnek verebilirim. Örn: Bilirsiniz yağmur yağdığı zaman genellikle ardından rüzgar veya şimşek gelir. Hepimiz çok korkarız. Aslında bu bir rahmettir. Şöyle açıklayayım: Dün gece yağmur yağdı.

bella12 (17.10.2008 - 22:57)


yağmur.....tarif edilemez bir sevinçç...

bitirimkankiler (17.10.2008 - 14:53)


yağmur allah ın rahmetidir.her bir yağmur damlasını allahın emrindeki bir melek indirir.
yağmurda yürümek,hafiften esen rüzgarın altında sevdiğim bir şiiri mırıldanmak,nisan yağmurlarında baharın tazeliğini her biryanda
hissetmek,kışın yağan yağmurları pencereden izlemek bana verilen en büyük nimettir.ellerime düşen damlalar,yüzümde hissettiğim ıslaklıklar ve saçlarımdan kayan
damlalar olmadan hayatın tadı olmaz.aynı sonbaharın,(doğum günüm olan) eylülün kelimesi gibi değil mi?

edibenur (14.10.2008 - 16:58)


Yağmur kainat için bir rahmettir adeta. O, yağdığında en kuru topraklar bile cana gelir. Gelen yağmuru kana kana içerler. Çiftçiler bayram eder. Böyle bereketli olmasının en önemli sebeplerinden birisi de her bir yağmur damlasını bir meleğin taşımasıdır. İşte yağmura rahmet denmesinin nedeni de budur. Yağmur yağdığında bol bol dua edersek belki melekler dualarımızı alır götürür. Yağmur bazen bir rahmet, bazen bir uyarıdır biz insanlar için.

lady (09.10.2008 - 19:23)


Umutlara neşe saçan, bolluk veren, barajları dolduran, nisan zamanı yağdığında saçlara bile bereket getiren o sudur. :)

tugba931 (05.10.2008 - 16:13)


Yağmur öyle bir rahmettir ki, insan yağmurun sesiyle bile gönlü yumuşar, aklındaki tüm kötülükler uçar gider. Öyle bir masumiyet vardır ki yağmurda, tohum bile dayanamaz çiçek açar. Gönüllere sevinç dolar. Yağmur diyince kalpte bir yumuşama oluyor. Öyleki kelimelerle ifade edemiyorum...

bitirimkankiler (03.10.2008 - 12:47)


Bir edebiyat dergisi.

mirnaw (23.06.2008 - 22:09)


Yağmur milyonlarca damlanın yeryüzünü okşaması, bitkileri yetiştirmesi ve içimize huzur doldurmasıdır. Çocuklar pek sevmez dışarı çıkamıyorlar diye ama anneleri izin verdiğinde hemen dışarı çıkıp ıslanıp oynayabilirler.

10sultan (23.06.2008 - 18:45)


Şebnem Ferah'ın bir şarkısının ismi.

icegul (17.04.2008 - 10:11)


Damla damla su.

kurtt (21.01.2008 - 14:10)


Allah'ın verdiği en güzel nimet.

kipat (18.01.2008 - 22:31)


Doğanın sevinç yaşıdır bence.

cimcimesma (19.12.2007 - 17:20)


Pıt pıt, şarıl şurul, foşşşşş gibi sesleri çıkaran doğa olayı.

guls (18.12.2007 - 21:59)


Çoğu zaman atlayıp da dinlemediğimiz şarkıları sanki ilk defa dinliyormuşcasına, yeniden keşfetmeye başladığımız zamanlar nedense hep yağmurun yağdığı zamanlardır. "Güzel şarkıymış, niye daha önce farketmemişim acaba?" diye düşündürür. Yağmuru mu dinlesem, şarkıları mı diye kararsız kalır insan. Ne güzel şarkılardan vazgeçilebilir, ne de yağmurdan...

sinameki (05.12.2007 - 23:15)


Bir yağış çeşidi.

sirintavsan (12.10.2007 - 11:01)


Gökyüzündeki nemin yoğuşarak damlalar halinde yere düşmesi.

cizmelikedi (20.07.2007 - 00:47)


Gökten yağan şey. Bazen dolu da yağar. Bunlar arkadaştır, kardeştir.

camekan (20.07.2007 - 00:20)


Yağmur: Gökte iplendi, yere diplendi?

prensesdilara (18.07.2007 - 22:22)


Yağmur rahmettir.

babygirl (16.06.2007 - 11:06)


Herbir damlasını Allah'ın izni ile meleklerin indirdiği değerli su damlaları. Özellikle şu anda eskisinden de çok değerli...

hzehrao (18.05.2007 - 17:44)


Yağ yağ yağmur
Teknede hamur
Tarlada çamur
Ver Allah'ım ver
Selli selli yağmur

dimne (12.05.2007 - 23:08)


Yağmur yağıyorrr, seller akıyor
Arap kızı damdan bakıyooorr...

Bizim buralara çok yağmur yağar. Bu yüzden kuşlar yağmurdan hiç kaçmaz ve uçabilir.

cucu (18.04.2007 - 23:59)


Yağmur, seni bekleyen bir taş da ben olsaydım
Çölde seni özleyen bir kuş da ben olsaydım (Nurullah Genç-Yağmur)

bilgintilki (16.04.2007 - 09:14)


Bir de 40ikindi yağmurları var. İç anadolu bölgesinde her yıl nisan ayında başlayıp 40 gün kadar süren ikindi vakti yağan yağmurdur.

Bir de www.40ikindi.com var, onun bu yağmurla ilgisi var mı dersiniz?

hicorotti (13.04.2007 - 00:22)


Allah'ın bize ve tüm yeryüzü sakinlerine en büyük armağanıdır. Yağmur, Allah'ın rahmet ve bereketinin en somut hali olarak varolur. Her bir yağmur tanesi de, tıpkı kar taneleri gibi, bir melek tarafından teslim edilir sahibine.

Bu yıl ne kadar az yağmur yağdı. Bu kötü, hem de çok kötü. Dua etmek lazım. Yağmur duası en güzel dualardan, en güzel isteklerden biridir. Öğrenmek lazım yağmur dualarını.

yerlicik (06.04.2007 - 09:50)


Yağmak demektir.

kurabiyeadam (05.04.2007 - 15:50)


Bulutların ağladığı vakit yeryüzünü güldüren şey...

guls (04.04.2007 - 22:50)


Yağmur yeryüzü ile gökyüzünü birbirine bağlayan bir şarkıdır. Eşlik etmesini bilenler için...

cennet (16.02.2007 - 14:07)


Beni ıslattığı için mutlu olduğum en yaramaz arkadaşım. Bazı uzak ülkelerde mesela ekvatorda yağmur ormanları varmış ve yağmur hiç durmadan yağarmış. Gökyüzü ağlamaktan, yeryüzü onu teselli etmekten hiç bıkmazmış. Ağaçlar hızlı büyür yaprakları büsbüyük olurmuş.

porkatal (31.01.2007 - 22:47)


Arap kızını camdan baktırabilen tek şey.

seyirbulutu (31.01.2007 - 01:36)


Yeryüzünü sulayan; bitkilere, ağaçlara, çiçeklere can veren bulut gözyaşları.

turta (31.01.2007 - 00:37)


Beyaz Sözlük, bir BeyazBulut.com projesidir.

E-posta: posta@beyazsozluk.com

Beyaz Sözlük Ekibi | © 2007-2017